Téma

Externí nabíječka / power bank: Moderní vychytávka současnosti

Ačkoliv jde vývoj mobilních telefonů velmi rychle kupředu a kapacity baterií stále narůstají, ještě pořád je výdrž jejich nejslabší stránkou. Brouzdání na webu, navigace, focení a pořizování videí dokáže akumulátor v telefonu vyždímat během půl dne. A potom, právě v okamžiku, kdy se to uživateli nejméně hodí, se telefon vybije. Tento scénář zná asi každý. Díky tomu se velké oblíbenosti začaly těšit externí nabíječky. Pokud ještě svou externí nabíječku nevlastníte, nebo hledáte novou, v tomto článku najdete několik rad, na co se při svém výběru zaměřit.

Není kapacita jako kapacita

Externí nabíječky, někdy označované také jako externí baterie či anglicky „power bank“ mají pro budoucího majitele směrodatné 3 základní parametry. Tím prvním je samozřejmě kapacita. Ta se uvádí v jednotkách mAh (miliampér hodin) a udává, kolik „šťávy“ akumulátor pojme a tudíž i to, kolikrát mobilní telefon může nabít. Při tom je však nutné zohledňovat reálnou kapacitu, kterou by měl seriózní výrobce uvádět. Rozdíl mezi kapacitou reálnou a teoretickou je v tom, že během procesu nabíjení dochází ke ztrátám vlivem přeměny napětí z Power bank do akumulátoru v telefonu, odporů obou zařízení a dalších faktorech. Reálná tak obvykle bývá 70%-50% teoretické hodnoty. Pokud má tedy externí baterie kapacitu řekněme 10 000 mAh, z čehož reálná je 7 000 mAh, a akumulátor v mobilním telefonu má kapacitu 3 500 mAh, jednoduchou matematikou lze spočítat, že zcela vybitý telefon externí nabíječkou nabijete dvakrát.

Nabíjecí proud a počet konektorů

Druhým důležitým aspektem je velikost nabíjecího proudu. Čím vyšší je totiž proud, tím rychleji se mobil či tablet nabije. Pokud má levná externí nabíječka jediný konektor a udávaný nabíjecí proud 1 A, pak z ní telefon při nabíjení více nedostane. Elektronika v chytrém telefonu totiž hlídá jak napětí, tak proud z připojené nabíječky a v případě, že její hodnoty jsou mimo nastavený rozsah, telefon konektor odpojí. Pokud je nabíjecí proud jen o něco vyšší, dokáže si s tím telefon poradit a nabíjet se maximálním možným proudem, který snese. To znamená rychleji. O napětí to neplatí, ale to nás nemusí znepokojovat, neboť všechny nabíječky jsou stavěny na standardních 5 V pro všechny smartphony. Nabíječka může mít i více konektorů pro nabíjení. V takovém případě lze nabíjet několik zařízení současně, avšak většinou jsou rychlonabíjecí konektory jen ty, které dokáží poskytovat 2 A proudu.

Konstrukce nabíječek

V neposlední řadě by se měl kupující podívat i na kvalitu zpracování těla a konektorů. Lze samozřejmě najít celou škálu provedení ‑ od levných plastových přes designové kovové cihličky až po pogumované a odolné outdoorové vytrvalce. V každém případě by nemělo nikde nic vrzat. Do konektorů by měly kabely jít zasouvat a vysouvat ztuha a až nadoraz. Sebekrásnější nabíječka s úžasnou kapacitou totiž je k ničemu, pokud se v ní kabel viklá a ztrácí kontakt. Náročnější uživatelé si mohou přijít na své i v případě, že by chtěli používat nabíječky mimo civilizaci. K dostání už jsou i modely se zabudovaným solárním článkem.

Leave a Comment