Lenovo

Lenovo Vibe P1m: Maratonec s dlouhou výdrží

Publikuje Mpouzdra.cz

Uživatelé chytrých telefonů se čím dál více dožadují telefonu s dlouhou výdrží baterie na jedno nabití a přijatelnou cenovkou. Lenovo jejich přání vyslyšelo a mezeru na trhu zaplnilo svým novým modelem nazvaným Vibe P1m. Pojďme se na tohoto maratonce blíže podívat.

První housle hraje baterie

U tohoto telefonu jde především o výdrž, začneme tedy akumulátorem. Jeho kapacita činí úctyhodných 4000 mAh, což je téměř dvojnásobek průměrné kapacity dnešních telefonů. Už to samo o sobě slibuje výdrž na jedno nabití v řádech několika dnů. Navíc se na boční hraně telefonu nachází přepínač, kterým se aktivuje úsporný režim. V něm jsou sice omezeny funkce telefonu jen na ty nejnutnější, za tuto cenu se však prodlouží doba provozu z 3 dnů až na celý týden. Má na tom zásluhu i úsporný 4jádrový procesor o taktu 1 GHz. Ten sice není určen pro hraní náročných her, avšak plynulost systému zastane bez problémů. Co telefon postrádá ve výkonu procesoru, dohání velikostí operační paměti RAM, která čítá celé 2 GB. To je sama o sobě slušná hodnota, kterou se pyšní mnohem dražší telefony. Lenovo však šlo ještě dále, když odladilo svou verzi operačního systému Android 5.1 s nadstavbou Vibe tak kvalitně, že uživateli zbývá pro jeho vlastní aplikace až 1,5 GB volné RAM. Mnoho aplikací je tak připraveno v RAM, procesor tudíž nemusí vykonávat tolik práce a aplikace se spouští v okamžiku.

Nízká cena má svou daň

Cena kolem 5 500 Kč se zákonitě musela na něčem projevit. Nejnápadnějším důsledkem bude na první pohled levné plastové tělo. Neznamená to, že by něco někde vrzalo, ani že se po prvním menším nárazu telefon rozpadne, to ne. Avšak prémiový design ani očima, ani dotekem nehledejte. Druhým důsledkem tlaku na snížení ceny je kamera. Senzor kamery o rozlišení 8 Mpix dokáže pořizovat za ideálních světelných podmínek docela pěkné, ostré a přirozeně barevné fotky, ale s klesajícím osvětlením prudce klesá i kvalita pořízených snímků. Navíc natáčet videozáznam lze pouze v HD rozlišení, což už je dneska méně než standard.

Kvalitní displej je příjemným překvapením

Lenovo naštěstí nedělalo ústupky na poli displeje. Do Vibe P1m osadilo kvalitní 5“ IPS panel s HD rozlišením. Tento druh displejů se pomalu dostává i do nižších cenových relací, což je pro zákazníka jen a jen dobře. Displej má totiž jemné rozlišení (téměř 300 ppi), živé a věrné podání barev, široké pozorovací úhly a vysoký jas i kontrast. Díky tomu se stává Lenovo Vibe P1m v kategorii s cenou lehce přes 5 000 Kč velmi konkurenceschopným a zajisté osloví svou, dosti početnou, skupinu zákazníků.

Leave a Comment