Téma

Tvrzená skla: Spolehlivá ochrana displeje mobilního telefonu

Od dob, kdy nastala éra dotykových smartphonů, je to v drtivé většině případů právě displej, který určuje odolnost těchto zařízení. Každý majitel se svého dotykového miláčka snaží uchránit před pádem nebo konfrontací s ostrými předměty. Každému je nejspíše jasné, jak se na užitné hodnotě, ale i případné ceně při prodeji, projeví praskliny či škrábance na displeji. Pojďme si tedy představit ideální ochranu pro displeje mobilních telefonů, kterou představují ochranná tvrzená skla.

Sklo vs. folie

Předně je nutné upozornit na pokrok v oblasti ochrany dotykových displejů pro případ, že by snad někdo ještě sháněl folii, na kterou byl zvyklý před pěti lety na svém starém telefonu; dnes je již standardem tvrzené sklo. Používají jej výrobci samotných telefonů, kteří do svých výrobků osazují nejčastěji skla Gorilla Glass od značky Corning, jež se stala jakýmsi etalonem. Tento materiál je tvořen podobně jako běžné sklo převážně oxidem křemičitým, ale navíc obsahuje minerální příměsi. Nejdůležitějším parametrem je jeho pevnost, která dosahuje hodnoty 6,0H – 6,5H. Naproti tomu zde máme (dnes již přežité) folie, což není nic jiného než materiál na bázi plastu, nejčastěji PET (ano, ten co se používá na plastové lahve), jehož tvrdost většinou není vyšší než 3H. Je tedy zřejmé, že jako ochrana proti škrábancům je nevyhovující.

Čím ochranné sklo vyniká

Ochranná skla jsou naprosto čirá a nezhoršují čitelnost displeje. Jsou tenká jen 0,33 mm, čímž nijak zřetelně nezvyšují rozměry telefonu. Působí na dotyk velmi příjemným, prémiovým dojmem, tak jako původní skleněný povrch displeje. Bývají také od výroby opatřena oleofobní vrstvou, která zabraňuje ulpívání mastnoty. A především, jsou velmi tvrdá a zároveň houževnatá. Tvrdost těchto sklíček je 9H! To znamená, že ani klíče nezpůsobí na povrchu vryp. Vlastnosti ochranných skel oceníte nejen po několika letech používání telefonu, ale dokonce už při samotné aplikaci sklíčka na displej. Díky své pevnosti a pružnosti drží tvar, ale přesto se mírně prohýbá, což velice usnadňuje manipulaci. Sklíčko se tak kontrolovaně a rovnoměrně přilepí na displej a na rozdíl od plastových folií pod ním nevznikají nežádoucí vzduchové bublinky.

Co když ochranné sklo praskne

Ano, i to se může stát. Nejedná se o žádný umělý diamant, ale stále „jen“ sklo, třebaže vyšlechtěné. Pokud telefon narazí větší silou na opravdu velmi tvrdý, a třeba i ostrý předmět, může ochranné sklo popraskat. To však neznamená, že nesplnilo svůj účel, právě naopak. Určitá energie nárazu je pohlcena ochranným sklem, její přebytek se pak rozloží mezi ochranné sklo (čímž dojde k praskání) a samotné sklo displeje telefonu. Ten však už absorbuje jen zbytkové množství energie, ale jelikož je sám tvořen tvrzeným sklem, impakt zvládne bez poškození. Investice několika stokorun do sklíčka tak ušetří výdaje v řádech tisíců korun za nový displej.

Leave a Comment