Recenze Samsung

Samsung Galaxy J5: Krasavec s AMOLED displejem

Publikuje Mpouzdra.cz

Telefony jihokorejského výrobce Samsung jsou velmi dobře známy po celém světě. Ty nejdražší – coby lídři a inovátoři na poli mobilních technologií – a naopak ty levné jako nepříliš výhodné v poměru cena/výkon. Ovšem s nástupem své poslední generace mobilů udělal Samsung obrovský krok kupředu a v segmentu střední třídy nabízí velice povedené kousky, které stojí za prozkoumání. Jedním z nich je Galaxy J5 s cenou okolo příjemných 5 tisíc.

Levné plasty vynahradí kvalitní displej

Design nového Galaxy J5 nijak nevybočuje ze současného vzoru Samsungu. Záda jsou tvořena hladkým mírně matným plastem v bílé, černé nebo zlaté barvě, kdežto boční rámeček je z chromově lesklého plastu. I když je tělo telefonu celé z plastu, jeho zpracování je kvalitní, pevné a při stisku nikde nic nevrže ani se neprohýbá. Díky oblým tvarům se i tento 5“ příjemně a jistě drží. Co ovšem u Samsungu ušetřili na materiálech, investovali do displeje. Majitelé tohoto telefonu si tak mohou užívat výhod AMOLED displeje v HD rozlišení, kterými jsou velmi syté barvy a vysoký kontrast, extrémně široké pozorovací úhly a výborná čitelnost na přímém slunci. Tento druh displeje byl až donedávna výsadou jen o třídu dražších telefonů.

Výborná výdrž s přiměřeným výkonem

Galaxy J5 je napájen uživatelsky vyměnitelnou baterií, ke které se velmi jednoduše majitel dostane po sejmutí zadního krytu. To dnes již není tak úplnou samozřejmostí jako kdysi. S kapacitou baterie 2600 mAh dokáže sloužit J5 na jedno nabití s přehledem dva dny běžného provozu. Avšak díky tomu, že nová J5 využívá nový operační systém Android verze 5.1, nalezneme v něm funkci úsporného či ultra úsporného režimu. První zmíněný dokáže prodloužit výdrž telefonu o přibližně 1 den, avšak ten druhý, za cenu ponechání jen základních funkcí, dokáže natáhnout provoz telefonu až na týden. A když je řeč o operačním systému, je nutné vyzdvihnout i jeho kvality.

Nové změny, nové cíle (nejen) pro Samsung

Samsung konečně změnil vývojářskou politiku a svou upravenou verzi Androidu značně odlehčil a zpřehlednil. Žádná graficky náročná nadstavba se již nekoná a celkově je prostředí systému velice podobné základní verzi od Google, což je moc dobře. Systém Android 5.1 je opravdu povedený, běží svižně, plynule a je velmi stabilní. S přibývajícím časem netrpí na zpomalování či pády aplikací, jako tomu bývalo u předchozích verzí. Galaxy J5 je pro tuto platformu vybaven více než dostatečně. Samsung mu dal do vínku 1,5 GB operační paměti a 4jádrový procesor Snapdragon o taktu 1,2 GHz, takže si bez problémů poradí i s náročnějšími aplikacemi.

Nadstandartní fotoaparát i LED osvětlení

Na svou cenovou kategorii je v Galaxy J5 osazen neobvykle dobrým fotoaparátem. Na zadní straně nalezneme senzor s rozlišením 13 Mpix, což je parametr příznačný pro telefony o kategorii výše. Za dobrých světelných podmínek umí pořizovat kvalitní fotky bez šumu a s živými barvami. Pro horší podmínky je doplněn o vysoce svítivou LED přisvětlovací diodu, avšak i tak se nevyhneme obvyklému šumu. Co je naopak neobvyklé, je přisvětlovací LED dioda na přední straně, nad displejem. Ta se skvěle hodí pro pořizování autoportrétů – tzv. selfie.

Konektivita všeho druhu

J5 neztrácí krok ani co se týče připojení všeho druhu. Bezdrátové přenosy mobilních dat zajišťuje podpora 2G, 3G, a dokonce i 4G LTE internetu, a samozřejmě také WiFi. S jiným zařízením si lze vyměňovat data za pomoci Bluetooth rozhraní verze 4.1 a spárovat se během okamžiku také není problém díky NFC. A aby se nikdo s Galaxy J5 na cestách neztratil, umí telefon komunikovat s navigačními satelity GPS, GLONASS a Beidou. Trochu Samsung šetřil na vnitřním úložišti. To má kapacitu jen 8 GB, ale zcela to kompenzuje možnost využití micro SD karty a navíc i cloudového úložiště OneDrive o kapacitě 100 GB, což už je pořádný balík hudby, filmů a fotek.

Nedostatky přijatelné, verdikt pozitivní

Jelikož telefon s cenovkou 5 000 Kč nelze stále jen chválit, zmíníme i objektivní nedostatky. Tím hlavním je jednoznačně absence senzoru okolního světla. Bohužel se tak musí uživatel rozloučit s automatickou úpravou jasu a spoléhat se na ruční ovládání, které je naštěstí v systému Android neustále k dispozici po stažení stavového řádku (lišty s oznámeními). Sice se jedná o velmi praktickou funkci, ale dá se bez ní obejít a na ruční ovládání lehce zvyknout.

Někomu by mohl připadat telefon trochu těžký. Při hmotnosti skoro 150 g sice nezapomenete, že jej nesete v kapse, ale není to tak velká zátěž, aby jakkoliv znepříjemňovala držení nebo ovládání. Těžkost je jen subjektivní. Naopak objektivní je, že hladké plasty přitahují otisky a mastnotu a nelze je ani na chvíli udržet hezky čisté. To je sice pravda, ale mnoha lidem tato vlastnost nijak nevadí a celkově také nemá žádný vliv na funkčnost.

Finální ortel

Samsung Galaxy J5 je tedy veskrze povedený telefon, který je vážnou konkurencí ve střední třídě nejen ostatním renomovaným značkám, ale i cenově podbízivým čínským dravcům. Tomu, kdo hledá 5“ telefon s důrazem na kvalitní displej a cenu okolo 5 000 Kč, lze Galaxy J5 jen doporučit.

Leave a Comment